הוץ נגד סוני – המלחמה מתחממת

עידן זיירמן| כללי הוספת תגובה

על פריצת הפלייסטיישן 3 דיברנו בהרחבה בפרק 12 של “גיימפוד”, אבל הפרשה, כצפוי, מסרבת לדעוך. ג’ורג’ “Geohot” הוץ, שפרץ את הקונסולה, יוצא כעת למלחמה נגד סוני, שמנסה לתבוע לו את הצורה.

בבלוג שהוא פתח, ג’ורג’ הוץ פנה לקהל הרחב במטרה להפיץ את משנתו, ולבקש תרומות על מנת לסייע לו בקרב המשפטי נגד סוני. איתי חורב מהבלוג המוצלח gamerdaddy סיכם כאן למה לדעתו לא כדאי לתרום לג’ורג’ הוץ', ולמה הבחור הוא סתם צבוע, ורחוק מאוד מדימוי “לוחם החופש” שהוא מנסה להעניק לעצמו. המגיבים שלו לא ממש מסכימים איתו – אבל כולם מתעלמים באופן מוחץ מהנקודה העיקרית והחשובה שהוא מסביר כל הזמן: הפלייסטיישן 3 כבר היתה קונסולה “פתוחה”, שאפשרה לאנשים להתקין מערכת הפעלה אלטרנטיבית על הכונן הקשיח שלה, והסיבה היחידה שהאפשרות הזאת נחסמה בפני בעלי הפלייסטיישן היא שג’ורג’ הוץ השתמש באפשרות הזאת בשביל להציג את הפריצה המקורית שלו.

אבל מה שאפילו יותר מעניין זו הצורה שבה הוא מנסה להתחמק מאחריות, למשל, על גל הרמאויות שתוקף כעת את שחקני Modern Warfare 2 (תודה ל- Eurogamer שהפנו את תשומת לבי לעניין):

Donate to help you, you're the reason I can't play Modern Warfare now…
No, I'm not. Kakaroto explains this really well here. I have never played PS3 online ever. Frankly I'm amazed by the apparent ease with which these cheats were created, security 101, why is the security in the client anyway? I had no idea this would happen, and am in full support of the cheaters being permabanned from PSN.

הנה הבעיה עם התגובה הזאת: עד שג’ורג’ הוץ רשם אותה, הייתי בטוח שסוני ואקטיויז’ן סתם משתמשות בתירוץ נוח כשהן מאשימות את הפריצה בגל הצ’יטים שפוקד את Modern Warfare 2. התגובה הזאת סייעה לי להבין שזה אכן באשמת הפריצה של הוץ.

כי גם אם Infinity Ward היו טיפשים במיוחד, וביצעו את כל בדיקות האבטחה שלהם בצד הלקוח (וכל מי שמבין קצת באבטחת מידע יודע עד כמה זה משהו ממש טיפשי לעשות), הדבר הטיפשי הזה היה אמור להספיק לחלוטין, עד שג’ורג’ הוץ הגיע ונתן להאקרים את הכלים להריץ כל קוד על הפלייסטיישן 3 כאילו הוא נכתב ע”י סוני בכבודה ובעצמה. הוא יכול להבטיח כמה שהוא רוצה שהוא לא אחראי לפריצה, אבל מדובר בדיוק באותו סוג של התממות שהוא מנפנף בו כשהוא מנסה לטעון שהוא “נגד פיראטיות של משחקים”. כשאתם מחלקים לאנשים אקראיים ברחוב את המפתחות לדירה שלכם, אתם לא יכולים להעמיד פני מופתעים כשאתם חוזרים הביתה ומגלים שמישהו גנב לכם את הטלוויזיה. ככה זה.

לצערו של איתי, רוב האנשים לא מסכימים איתו כל כך לגבי ג’ורג’ הוץ. זמן קצר לאחר שהוא העלה את הפוסט שלו, הוא כבר גייס מספיק כסף בשביל לממן לעצמו עורכי דין נוספים. כל הסיפור הזה מאוד חבל לי, כי בעוד שאני תומך נלהב של פלטפורמות פתוחות (אחרי הכל, יש לי אנדרואיד), אני באמת חושב שג’ורג’ הוץ, וכל התורמים שתומכים ב”מאבקו הצודק”,  לא רואים (או לא רוצים לראות) את התמונה המלאה. הפריצה הזאת רעה לכולם, ושלא יספרו לכם סיפורים אחרים.

30 תגובות ל “הוץ נגד סוני – המלחמה מתחממת”

 1. red מאת red:

  אני לא חושב ככה, לדעתי הפריצה היא דבר נהדר. אין שום סיבה שהקונסולות לא יהיו פלטופורמות פתוחות וחופשיות כמו הPC, מלבד הרצון העז של מיקרוסופט וסוני להחזיק את השחקנים שלהן בביצים. הPS3/XBOX360 שקניתי היא קניין פרטי שלי, ובדיוק כמו שאני יכול לעשות "מודינג" כאוות נפשי לספה או לארון שקניתי בשוק, אין שום סיבה שאני לא אוכל לעשות את זה גם לקונסולה שקניתי. בנוגע לפיראטיות – בולשיט. ההיסטוריה מוכיחה שקונסולות חסינות פריצות מוכרות משחקים וחומרה דווקא פחות טוב מקונסולות פרוצות. ראינו את זה עם הN64 והDC מול הPS1, ואנחנו רואים את זה גם היום עם הPS3 מול ה360 והWII.
  בנוגע לצ'יטים – על מה המהומה הגדולה? בPC אין צ'יטים? שיוציאו תוכנות הגנה כמו פאנקבאסטר לPS3 ולא יבלבלו את המוח.

  אם צ'יטים ופיראטיות הם כזאת רעה חולה, אולי בוא נסגור גם את הPC לשליטתו הבלעדית של תאגיד כלשהו? זה בטח יהיה כיף…

 2. עידן זיירמן מאת עידן זיירמן:

  1. גם אתה מתעלם מהעובדה שה- PS3 היתה פלטפורמה פתוחה (באופן יחסי, כן?) עד ש- Geohot הציג את הפריצה הראשונה שלו.

  2. לגבי המודינג: תעשה לי טובה. כן, אין שום סיבה. כן, זה מכונה שלך וזכותך לעשות איתה מה שאתה רוצה, יאדה יאדה יאדה. בת'כלס, 99% (המספר הזה מופלץ לחלוטין, אבל הוא בכל זאת נכון) מהשחקנים שפורצים את הקונסולה שלהם בעקבות הפריצה של Geohot עושים את זה בשביל לרמות במשחקי מולטיפלייר ולהתקין משחקים פרוצים. לך לחפש כמה firmware-ים אלטרנטיביים קיימים שכל המטרה שלהם היא רק להריץ לינוקס על הקונסולה, בהשוואה לאלה שקיימים רק במטרה להריץ משחקים מההרד-דיסק של הקונסולה. ושיהיה לך בהצלחה.

  ואגב, בהקשר הזה: כמו שאיתי אמר בפוסט קודם שלו על הנושא: בכלל, בתור מכונת לינוקס, ה- PS3 הוא מכשיר מחורבן למדי.

  3. אה, ובינתיים, ה"מודינג" שאנשים עושים כאוות נפשם ל- PS3 שלהם רק פוגע בלקוחות לגיטימיים (שוב, צ'יטים). רק כדי להדגיש שוב: כן, אולי תאורטית אין סיבה שאנשים לא יעשו מודינג ל- PS3 שלהם, אבל בפועל, כולם עושים את זה רק כדי לעבור על החוק (צריבת משחקים) או להרוס את חווית המשחק של השחקנים האחרים.

  4. I bullshit your bullshit. בחירה סלקטיבית של העובדות זה מאוד נחמד והכל, אבל כולנו ראינו עד כמה אפשרויות הפריצה הקלות עזרו ל- Dreamcast או ל- PSP. וה- PS3 דווקא די נותנת בראש בשנה האחרונה ל- Xbox, והיו לא מעט השערות על זה ש- 2011 תהיה שנת ההשוואה שלהן. בכל מקרה, זה לא משנה אם אני מסכים עם השיקול הכלכלי שלך או לא (אני לא, אבל כאמור, זה לא משנה) – זה לא ההחלטה שזכותך לעשות, וזה בטח לא האינטרס מאחורי הפורצים של אף אחת מהקונסולות הללו. חוץ מזה, באמת, אם היה קשר כלשהו בין הצלחת הקונסולות ליכולת לפרוץ אותן, נראה לך שסוני היתה עושה את הקונסולה שלה כל כך קשה לפריצה? בעצם מה שאתה אומר זה שחברה כמו סוני רוצה להרוויח פחות כסף. שזה… תמוה.

  5. הפסקה האחרונה (וגם המשפט האחרון של הפסקה שלפניו) נראים סתם כטיזינג טרולי. אתה לא אידיוט. אתה יודע מה ההבדל בין פלטפורמה פתוחה לסגורה. ולא יכול להיות שתדע מה ההבדל ביניהם, ועדיין תרצה ברצינות שמישהו ייתן לך תשובה. יש יתרונות לפלטפורמה סגורה. יש יתרונות לפלטפורמה פתוחה, וגם מחיר שצריך לשלם עליהם. כשאני עובד עם ה- PC או האנדרואיד שלי, אני מוכן לשלם את המחיר הזה. אם לא הייתי מוכן, כנראה שהייתי קונה אייפון ואיימק. כשאני משחק ב- Xbox שלי, אני רוצה שיעזבו אותי בשקט, וההיגיון הזה מנחה גם את מיליוני (עשרות מיליוני?) לקוחות האייפון המאושרים. העניין הוא שבניגוד לפורצי האייפון, פריצת ה- PS3 מכניסה באופן מיידי לקלחת גם את אלה שלא פרצו את ה- PS3 שלהם מעולם. שזה, שוב, לא הוגן ולא מוסרי, לא משנה איך תסתכל על זה וכמה Geohot יצטדק.

 3. Bloodnut מאת Bloodnut:

  אמנם אני מודה שאני לא רוכש כל משחק שאני משחק בו אבל זה רק כי אין לי את הכסף להוציא על משחקים בשווי 400 שקל, אבל כל נושאי הבעד והנגד פיראטיות בצד, מה שנוגע לפוסט הזה, ובכן אני לא מסכים איתך. אם הקונסולה שלי אני ארצה לעשות איתה מה שאני רוצה. בדיוק כמו שהפלאפון שלי נעול לתוכנות מסויימות אני אפרוץ את הcertificate בשביל להתקין מה שאני רוצה ככה גם בקונסולה. עכשיו באים כל הגיימרים של MW2 ובוכים כי החברה לא תיכננה נכון את האנטי-צ'יטינג אבל מאשימים יפה מאוד את הוץ.
  אגב GamesGirl בוכה כל הזמן על כך שנינטנדו חוסמים כל שני וחמישי את האפשרות לטעון את הhomebrew והאמולטורים שיש לWII אבל עדיין פורצים את זה על ימין ועל שמאל; סוני איפשרו הרצת מערכת אלטרנטיבית בהתחלה אבל לא ידוע באמת לכמה זמן זה היה מחזיק – בשלב מוסיים סוני תשנה מדיניות ותיהיה כמו נינטנדו ותתחיל לחסום כל מיני אמולטורים, תוכנות ומשחקי homebrew ואז מה? ברגע שמישהו יפרוץ את ההגנה הוא גם לא יהיה "לוחם חופש"?
  קראתי את הפוסט של gamerdaddy, אני מסכים בכך שזה כן גורם נזק בכך שפיראטים יכולים להתעלק על חשבונות אמיתיים אבל אז אולי זה גם יזיז קצת את סוני לשנות את אופי ההתחברות לPSN (כמו שעושים עם משחקי מחשב – יש לך סיריאל, שחק ברשת, אין לך, מקסימום שחק אוף ליין).
  סיכום (ומצטער על התגובה הארוכה): לא קורא להוץ "חלוץ הצדק" אבל כן יש יתרונות למה שהוא עשה ואני חושב שהם גדולים מהחסרונות, אולי אתה בתור בעל קונסולה (ושחקן MW2) כבר נפגע מזה אבל זה עלול להשתנות, תחשוב מה יקרה אם לא יהיה עוררין על סוני – היא תהפוך להיות אפל, חברה שקובעת מה טוב בשבילך ומה אתה צריך. מצטער אבל זה לא בשבילי.

 4. red מאת red:

  1. ה-PS3 מעולם לא היתה קונסולה פתוחה. זה שיכולת להתקין עליה לינוקס לא הופך אותה לפתוחה. לא היתה לך אפילו גישה לGPU.

  2. מן הסתם שזה מה שקורה עכשיו, כשיש לך קונסולה שרק עתה נפרצה ובלי קהילה מפותחת של מודרים… אם הקונסולה היתה פתוחה מלכתחילה, השחקנים היו רק מרוויחים מזה: מודים ותוכנות בחינם, חבילות מפות בחינם בלי לשלם 15$ על 4 מפות. ואם היא באמת היתה פלטפורמה פתוחה, אז גם חנויות רשת צד שלישי במחירים נמוכים כמו שיש לך על הPC. פלטפורמה חופשית רק תיטיב עם השחקנים, והפריצה הזאת יכול לגרום לסוני לפקוח את העיניים ולהבין את זה, ואולי בדור הבא ליצור קונסולה פתוחה שתיתן לשחקנים חופש במקום להגביל אותם.

  3. נכון, כי שוב, אין קהילה מפותחת. בשביל קהילת מודרים מפותחת צריך חופש וגיבוי מהמפתחות, ולא היה את זה מעולם בקונסולות. הפריצות יכולות לשנות את המצב הזה וגרום להם להבין שלכלוא את השחקנים בפלטפורמה סגורה זה לא באמת עובד ולא באמת חכם בסופו של דבר.

  4. ההיסטוריה לא מסכימה איתך. הDS היא קונסולה קלת-פריצה בהרבה מהPSP, והיא עדיין מאכילה אותה אבק במכירות חומרה ותוכנה. הדרימקאסט לא מתה בגלל פיראטיות. בשנתיים הראשונות שלה בשוק היא היתה חסינת פיראטיות, והיא עדיין הפסידה בקרב. דווקא כשהיא נפרצה, מכירות התוכנה שלה יותר מהכפילו את עצמה. כנ"ל לגבי הN64 החסינה שאכלה אבק מול הPS1 הפרוצה לחלוטין. פיראטיות לא באמת פוגעת במכירות, זאת חשיבה מיושנת שאף אחד עד היום לא הצליח לבסס, והעובדות בשטח מראות בדיוק את ההיפך.

 5. ר. מאת ר.:

  דיסקליימר: אין לי PS3. הקונסולות המתקדמות ביותר שברשותי הן gameboy ו-game&watch.

  firmware אלטרנטיבי, כמעט לפי הגדרה, הוא טוב יותר מהמקורי; הוא נכתב ע"י אנשים שהבאגים של המקורי הפריעו להם מספיק בשביל לתקן אותם. דוגמאות בולטות:
  – נגני mp3‏ (rockbox);
  – ראוטרים אלחוטיים (‎*-wrt);
  – אנדרואיד (CyanogenMod ושות').

  לפעמים הצורך בתיקון הוא לא של באג תיפעולי, אלא באג עיסקי. דוגמא 1: ה-DVD לא מנגן סרטים (מקוריים, חוקיים) מ-zone אחר.
  דוגמא 2: סקייפ לאנדרואיד לא עובד מעל 3G אצל מפעילים בארה"ב (חבילת הגלישה היא בתשלום, כמובן).
  דוגמא 3: sim lock לסוגיו.

  אני לא רואה הבדל מוסרי בין תיקון באגים כאלו או כאלו (והכוונה אינה ל"באג" מסוג המוצר עולה כסף). בעולם מתוקן, הצרכנים היו תובעים חברות על זה שיש באגים ולא החברות את מתקני הבאגים. אלא שאצלנו, תאגידי ענק נוטים להתעלם ממתקני הבאגים התיפעוליים ולהילחם מלחמת חורמה משפטית במתקני הבאגים העיסקיים.
  המציאות מוכיחה שכל עוד יש באגים לא מתוקנים, יצר התיקון גובר על פעולות התאגיד.

  אה, כן, ולגבי התביעה —
  לא איכפת לי מ-geohot, אבל סוני הם אויב העם מאז ה-rootkit ולכן הם חייבים להפסיד. ואל תגידו לי ש-SCEA זה לא BMG; לכולם יש את אותם בריוני-דין.

 6. עופר שוורץ מאת עופר שוורץ:

  Bloodnut: להאשים את סוני בזה שהפיראטים מרמים ודופקים אנשים אחרים, זה כמו להאשים חברות סכינים בזה שהן מוכרות סכינים, כי יש אנשים שמשתמשים בהם בשביל לשדוד ולרצוח. "אם הסכין הזה שלי אני אעשה איתו מה שאני רוצה", נכון?

 7. עידן זיירמן מאת עידן זיירמן:

  Red, ר. – סבבה, אני פשוט אתרווח לאחור, ואראה במשך השנים הקרובות עד כמה הפריצה הזאת תנוצל ל- Firmware-ים אלטרנטיביים שיתקנו "באגים עסקיים" (ר., יש בעיות עם כל הדוגמאות שלך, אבל באמת שאין לי כוח להכנס לזה), ועד כמה סתם להפצה של משחקים פיראטיים. red – אני רוצה לראות כמה אנשים יתקינו firmware אלטרנטיבי על הקונסולה שלהם רק כדי שהם יוכלו לקנות בחנויות צד שלישי.

  הויכוח הזה קורס ל"פלטפורמה פתוחה מול פלטפורמה סגורה", שבו אתם מנסים בעקביות להתעלם מהיתרונות שיש לפלטפורמה סגורה מול פלטפורמה פתוחה (למרות שאתם יודעים יופי את החסרונות שלהם). אז בסדר, אני לא אתווכח אתכם למה פלטפורמה סגורה טובה יותר (כמו שאמרתי, אני גם לא באמת מאמין בזה – יש לי אנדרואיד. 🙂 ), אבל עדיין פריצת הפלטפורמה במקרה הזה יצרה מצב שבו כל מיני אנשים שלא רוצים לפרוץ את הקונסולה שלהם נפגעים מהאש. ובניגוד לפגיעה שיש ללקוחות לגיטימיים בעקבות DRM-ים למיניהם (שם הפיראטים משפיעים על הלקוחות הלגיטימיים באופן עקיף בלבד, דרך החברות המסחריות עצמן), כאן הפגיעה היא ישירה הרבה יותר ולא עוברת דרך סוני. אז מה ששניכם אומרים זה ש"אז מה אם כל מיני לקוחות משלמים ממש סובלים עכשיו? זה למטרה טובה!", ואני לא יכול להסכים עם זה. במיוחד שכרגע חובת ההוכחה בנושא היא על הפורצים, ולא נראה שהם ממהרים לעשות את זה.

  אה, ו- red: זה נכון שקשה להוכיח שפיראטיות פוגעת במכירות, אבל לטעון שההיפך זה הנכון זה לא פחות מופרך בעיני. לא עם הכמות המטורפת של הגורמים הנוספים שמשפיעים על מכירות הקונסולות. בכל מקרה, בעיני זה נראה סתם עיוות של העובדות, וכדוגמה לכך – אפשר להסתכל על המצב הנוכחי. ה- PS3 מתחזקת בשוק בשנה האחרונה בגלל מספר גדול של גורמים, שרובם הם בזכות סוני עצמה, וכאמור, יש מצב סביר שה- PS3 תשווה (ואולי אפילו תעקוף?) את ה- Xbox 360 בשנה הקרובה. אבל כשתשאל אנשים 3 שנים מעכשיו (עזוב לשאול, יש סיכוי שאתה בעצמך תגיד את זה), הם ישמחו להצביע על זה ש"הנה! עובדה! ברגע שפרצו את ה- PS3 היא התחילה לעקוף את ה- Xbox 360 במכירות!".

 8. menas מאת menas:

  אני מאלה שחשובים כמובן,שמלטפורמה פתוחה הרבה יותר טובה וכשהפלטפורמה לא פתוחה "מספיק",ההאקרים ידאגו לפתוח אותה כבר.

  פה זה לא המקרה,המערכת הל הPS3 הייתה יחסית מאוד פתוחה,והראייה שהיה אפשר להריץ לינוקס.

  לצערי הוטס החליט לפרוץ לשם האתגר/משחקים פרוצים,ופה אין הרבה מה לעשות בעניין.

  באייפון דווקא חשבתי שזה היה טוב בסה"כ,אפל חסמה כ"כ הרבה דברים… שבלי הפריצה בעצם המכשיר היה לגמרי לא משתלם.

  red-בקשר לתאורייה המפורסמת של "קונסולות פרוצות מוכרות יותר"-זה לא קשור לזה שהקונסולה פתוחה,זה קשור יותר לפונטנציאל הנוסף שלה שמעלה את הערך שלה.
  דוגמא נפלאה-הכ"מ 6950.
  אם לא היה אפשר לבצע לו מוד תוכנתי ולהפוך אותו ל6970,הוא לא היה משתלם מול ה5870,שבאותו עוצה רק ב300-400 ש"ח פחות.

  אז הXBOX לא משתלמת כי לPS3 יש עוצמה יותר גדולה באותו מחיר,אך ה"משחקים הפרוצים" מעלים את הערך שלה כך שהיא יותר טובה -כחומרה- מאשר הPS3.

  כמובן זה פוגע במכירות,ואולי פה דווקא מייקרוסופט מפסידים כסף,מי יודע.

 9. Bloodnut מאת Bloodnut:

  עופר: האשמתי את הפיראטים? אמרתי שזה לא טוב שהם יכולים לפברק חשבונות על גבי המשתמשים הלגיטימיים אבל שאולי סוני תשנה את הקונסולה. אין קשר לאנלוגיה שלך עם חברת הסכינים כי זה כלל לא אותו הדבר – לסכין מסויימת יש שימוש יחיד (בעולם מתוקן) כך שאף אחד לא יבוא לחברה לבקש שייצרו את אותם הסכינים עם שיפצור נוח בשביל רוצחים. הקונסולה לעומת זאת יכולה להתאים לשני העולמות (השחקנים הלגיטימיים והפורצים) אבל סוני לא רוצה את זה כמובן.

  בקיצור נא לקרוא היטב את התגובה שלי.

 10. zipdrive מאת zipdrive:

  red, זרקת המון נתונים על מכירות של קונסולות כאלה ואחרות לפני ואחרי פריצה. אפשר לראות נתונים שמראים את זה, בבקשה?

  ר., סליחה, אבל הרטוריקה שלך לא עובדת. "באגים עסקיים" זה קשוקוש מוחלט. לקוחות לא יכולים לתבוע חברה מסוימת על זה שמכשיר שלה לא עושה X, אם היא לא טענה שהוא כן עושה X. העובדה שיותר נוח לאנשים לפרוץ מוצר כדי להגדיל את השימושיות שלו לא קשורה לעניין.

 11. red מאת red:

  http://xiaopang333.wordpress.com/2008/05/02/piracy-killed-the-dreamcastor-did-it/

  עידן, אף אחד לא קונה מכשיר כי הוא מבוסס על פלטפורמה סגורה. אני ממש לא מבין את הטיעון הזה.

 12. איתי ברנר מאת איתי ברנר:

  אוי אלוהים, מזמן לא היה פה כזה דיון סוער. חבל שאני אחכה לערב כי רק אז יהיה לי זמן לקרוא את כל התגובות…

 13. איתי ברנר מאת איתי ברנר:

  טוב, אז אחרי שהצלחתי לקחת כמה דקות של הפסקה, כל מה שאני יכול להגיד (גם אם זה קצת אופטופיק), זה שעדיין חסרים משחקי אינדי על ה – PS3. אבל אפילו אם זה המצב, אני לא חושב ששחרור מסיבי של משחקים כאלו דרך Firmware פרוצים זו הדרך הנכונה… קודם כל, זה הופך את כל האתרים שמתעסקים בזה לאתרים "אפורים" ובכלל, מדובר בתהליך שיכול לגרום להרס קונסולות ואז רק גרופיס של כל העניין ינסו בכלל להפעיל את המשחקים האלו. יש הרבה דרכים לגיטמיות לגרום לסוני לפתוח יותר את הקונסולה שלו, אבל לא דרך פרצות כאלו שברור שינוצלו לרעה… המקרה של ה – Wii מאוד שונה כי עד כמה שאני מבין, ערוץ ה – Homebrew לא משפיע על האבטחה של הקונסולה ונינטנדו סתם רוצה שליטה טוטאלית על כל התכנים שרצים עליה.

 14. עופר שוורץ מאת עופר שוורץ:

  @Bloodnut: ציטוטים מדויקים מתוך התגובה שלך:
  -"עכשיו באים כל הגיימרים של MW2 ובוכים כי החברה לא תיכננה נכון את האנטי-צ'יטינג אבל מאשימים יפה מאוד את הוץ."
  -"תחשוב מה יקרה אם לא יהיה עוררין על סוני – היא תהפוך להיות אפל, חברה שקובעת מה טוב בשבילך ומה אתה צריך. מצטער אבל זה לא בשבילי."
  -"אם הקונסולה שלי אני ארצה לעשות איתה מה שאני רוצה."

  @red: אף אחד לא קונה מכשיר *כי* הוא מבוסס על פלטפורמה סגורה. אנשים קונים מכשירים כאלה כי פלטפורמה סגורה אומרת אבטחה יותר טובה, תוכנות יותר תואמות ומלוטשות, וכו'.

 15. menas מאת menas:

  דווקא אני לא מסכים עם שניכם,red ועופר.

  יש דבר שנקרא "השתלמות",אנשים מחשבים הרבה פעמים את כל התכונות של המכשיר ואת ההוצאה הכללית ולכן קובעים מה יותר טוב.

  בקשר הXBOX vs PS3,הXBOX קיבלה "עוד" שווי בגלל שאפשר לפרוץ אותה.
  בקרב הIOS נגד האנדרואיד,הIOS הפך למשתלם יותר בגלל הפריצה החוקית (אם לא היה תוכנות צד שלישי,ממזמן אנדרואיד היה שולט בשוק).

  אם אחד לא קונה מערכת סגורה/פתוחה ולרוב זה לא משנה,אבל זה פרמטר די משפיע בכל הנושא של ההשתלמות של המכשירים.

  red-אף אחד לא קונה מערכת כי היא פתוחה,למעשה הרוב היו מעדיפים מערכת סגורה עם תוכנות סופר-מלוטשות.
  הסיבה לזה היא חוסר בפיצ'רים ופונקציות במכשיר.

  עופר-אף אחד לא קונה מערכת כי היא סגורה ולאף אחד לא אכפת מהאבטחה של הקונסולה או מכמה התוכנות של האייפון יותר מלוטשות מהאנדרואיד.
  הסיבה היא אם כבר,ממשק יותר נוח במערכת ההפעלה (במחשב לדוגמא,פלטפורמה פתוחה לגמרי-בשביל להשתמש במחשב אתה זקוק להרבה פעולות לפעמים "מקצועיות" כמו התקנת מערכת הפעלה,פירמוט דיסקים ובעיקר בעיות שונות למניהם במחשב.

  ברגע שמערכת ההפעלה סגורה-אפל שולטת לחלוטין ב"באגים" והם לא יגרמו ע"י תוכנה "בעייתית".

 16. עופר שוורץ מאת עופר שוורץ:

  קודם כל, זה שאנשים קונים יותר אקסבוקסים כי אפשר לפרוץ אותם רק גורם הפסדים למיקרוסופט, ובכך גם ללקוחות החוקיים, ולכן הרווח מהעסק הזה הולך במלואו לפיראטים, ובשיא הכנות הם יכולים ללכת להזדיין.

  דבר שני, אתה אומר "לאף אחד לא אכפת מהאבטחה" ואז אתה אומר "אפל שולטת לחלוטין בבאגים והם לא ייגרמו ע"י תוכנה בעייתית". מה זה שליטה בבאגים אם לא אבטחה? ומה זה ממשק נוח אם לא תוכנות תואמות ומלוטשות?

 17. מיכאל מאת מיכאל:

  אני לא מבין רק דבר אחד, יש פה מישהו שחשב שבסופו של דבר _לא_ יפרצו את הPS3? אפילו סוני ידעו שיום זה יבוא.
  ועם אחרי כל השנים האלה הם לא הכניסו מערכת אנטי צ'יטינג נורמלית למשחקים שלהם, אז צר לי, אבל באמת שאין מה להאשים פה את Geohot.
  כן הוא כנראה לא עשה את זה בשביל אלטרנטיבה טובה יותר למערכת הפעלה של PS3, אלה בשביל כסף, פרסום ואולי איזה ג'וב עתידי נחמד. אבל צר לי, בעיות הצ'יטים של הPS3 הם בעיות שנגרמו בגלל הוזלת היד של SONY.

 18. עידן זיירמן מאת עידן זיירמן:

  א. זה לא סוני, זה Infinity Ward. עובדה של- Black Ops אין את הבעיות האלה.
  ב. יש פריצה ויש פריצה. הפריצה של ה- Xbox, למשל, מאפשרת הרצת משחקים פרוצים, אבל לא מאפשרת להריץ קוד על מערכת ההפעלה כאילו הוא נחתם ע"י מיקרוסופט, ולכן היא לא מאפשרת את אותו סוג של צ'יטים/האקים שהפריצה של הוץ מאפשרת.

 19. menas מאת menas:

  עופר:
  1)הפסדים? יתכן,לאף אחד אין מספרים מדוייקים.
  2)כשאני אומר "אפל שולטת לחלוטין בבאגים" התכוונתי בניגוד למחשב למשל,שכל אחד יכול להוציא כל אפליקצייה שבא לו (כולל וירוסים) אפל מאשרת כל אפליקצייה,ואז היא בודקת אם היא בעייתית או לא (ולא במובן של "אבטחה").
  3)אני יכול ליצור תוכנית מלוטשת וטובה גם לאנדרואיד,זה ממש לא קשור.
  התכוונתי פה שהממשק לא מושפע מתוכנות (יש לזה גם שליליות) כך שאי אפשר לשנות את הממשק הבסיסי של התוכנה.

  דווקא בנושא הזה יש "נקודה" למערכת פתוחה,בה החופש היצירתי הרבה יותר גדול בנושא הזה.

  בסופו של דבר,מערכת הפעלה פתוחה פשוט נותנת עוד "השתלמות" כי היא נותנת עוד אופציות,אף אחד לא רוצה לנעול אופציות של המכשיר רק בגלל אבטחה יותר טובה,נכון?

 20. עידן זיירמן מאת עידן זיירמן:

  כל בעלי האייפון הלא-פרוץ בעולם ישמחו לחלוק איתך על זה.

 21. עופר שוורץ מאת עופר שוורץ:

  קודם כל, רק להבהיר: אני לא מנסה לטעון שמערכת פתוחה זה בהכרח טוב, או שאין לזה חסרונות. להיפך, אני חושב שמערכת פתוחה זה עדיף בהרבה, אבל הטענה שלי היא שיש יתרונות גם למערכות סגורות.

  לגבי הדברים הספציפיים שאמרת:
  1) לאף אחד אין מספרים מדויקים, אבל זו עובדה ידועה שמיקרוסופט וסוני מוכרות את הקונסולות עצמן בהפסד, ומסתמכות על מכירת המשחקים, רשיונות ואביזרים נלווים בשביל רווח.
  2) אם באגים, וירוסים ושליטה על מה כן או לא רץ על המכשיר זה לא "אבטחה", אז מה כן? הדבר היחיד שעולה לי חוץ מזה הוא אבטחה פיזית, וזה לא קשור לדיון.
  3) ממה שאמרת נראה שאתה מסכים איתי, אז אין לי מה להוסיף.

 22. menas מאת menas:

  עידן:
  אני הייתי אחד כזה ואני מודה-שהיה לי אייפוד פרצתי אותו וגיליתי עולם חדש לחלוטין.
  הייתי אומר שאייפוד בלי פריצה זה כמו PC בשליטתה המוחלטת של מייקרוסופט על איזה תוכנות יהיו ואיזה לא (ברררררררררר….).

  בקשר למה שניסית לטעון-אני מנסה דווקא לטעות ההפך,שבשקלול הסופי,למערכות סגורות כמעט ושאיו יתרונות.
  1)זה נושא שנוי במחלוקת,ואיני מספי בקיא בחומר בשביל להבין עד הסוף מה קורה שם.
  2)עוד פעם-לא התכוונתי לאבטחה של אפל על המכשיר (במובן של "PS3 אף פעם לא נפרצה") אלא במובן של "אפל בודקת כל אפליקצייה לפני שהיא נכנסת לחנות".
  זה לא אבטחה,זה יותר בכיוון של "שליטה בשוק".

  האבטחה היחידה שעולה לי לראש זה היכולת לפרוץ את המכשיר,ותו לא.

  3)מסכים? יתכן,אם היה מדובר פה על "מערכת סגורה עובדת" (כמו הPS3 לא מזמן) שלה באמת היה יתרונות גדולים מאוד (ביטחון אצל המפיצות,אין כמעט ציטים או במילים אחרות-החלום של כל גיימר שלא פיראט) ובנוסף היה אפשר להריץ עליה LINUX והיא מתכוונת ללכת יותר לכיוון המפיצות בעיניינים של DLC (ראה ערך TF2 וPORTAL2).

  מערכת סגורה "לא עובדת" כמו האייפון זה הדבר הכי גרוע שיכול להיות,ופשוט אין להם יתרונות.

  אני מניח שפשוט לא מסתכלים על הנושא נכון,כי בסה"כ,כולנו בערך מסכימים על מה שאמרתי.

 23. עופר שוורץ מאת עופר שוורץ:

  טוב, לאור העובדה שאני זה שהעלה את המילה "אבטחה", תן לי להסביר למה אני התכוונתי: אבטחה במערכת ממוחשבת היא הגנה מבאגים, וירוסים, וכל מיני תוכנות שרוצות לקרוא את הפרטים של בעל המכשיר או לנצל את המכשיר שלו לרעה. ובזה, אין מה לעשות, מערכות סגורות לוקחות בענק.

 24. zipdrive מאת zipdrive:

  וואו, הדיון פה התבלגן והלכתי לאיבוד בין כל הטענות השונות.
  לפתוח דיון חדש! 🙂

 25. eric מאת eric:

  למי שלא מבין מה טוב במערכת סגורה אני אזרוק דוגמא פשוטה:
  אם יש לי אייפון ואני סתם איזה פלוני שלא מבין שיט מה זה מחשב ואיך לחבר וכו… ואוריד תוכנה(עוד בתשלום, לא פחות ולא יותר) והתוכנה המדוברת תנעל לי את המכשיר, תעשה לו BRICK או לא משנה איך תיקראו לזה אני(בתור לקוח פלוני שלא מבין מהחיים שלו) מסתכל על הסמל של APPLE ואומר איזה חרא מכשיר ומפיץ את הבשורה בין חבריי הלא יודעים דבר במכשירים.
  באמת שצריך להיות אטום לגמרי בשביל לא להבין שיש לפלטפורמה סגורה סיבות נוספות מעבר לרצון של חברה X לשלוט בשוק, כמה פעמים בדיוק היה לאנשים מצב שהם לא יכלו לשחק במשחק בקונסולה שלהם(מעבר לRROD או YLOD שלא באמת שונה מכך שהספק במחשב יתפחלץ) ומאידך כמה פעמים קרה לאנשים מצב שהמחשב לא רוצה להגיב, חוטף BLUE SCREEN ועוד שלל הפתעות של מערכת סופר פתוחה כמו PC?
  יש דבר אחד ברור, בין אם זה כי אני סתם רוצה עוד פיצ'רים שלא קיימים(כמו לפרוץ IPHONE בשביל לעשות שיחת וידיאו בסקייפ או WHATEVER) או כי אני פשוט לא מעוניין לשלם על תוכנות זאת פשוט לא הדרך, הדרך היא או א' לפתוח חברה מתחרה ולספק את מה שחסר לך במוצר או ב' לא לקנות אותו ולחכות שמתחרה ירים את הכפפה ואז לתמוך במתחרה.
  כמובן שיש לזה רמות שונות של חוקיות(הרי אני לא רואה רע בכך שמישהו פרץ את האייפוד שלו לשם תוכנה שבאמת לא ניתן להשיג בAPPSTORE או גרוע מכך, שאין בכלל תמיכה למדינה שלך) אבל השורה התחתונה היא שפריצה=לקחת את החוק לידיים וזאת לא הדרך שבה בני אדם שמכבדים אחד את השני אמורים לנהוג.

 26. menas מאת menas:

  עופר-כמעט לאף אחד לא "פוחד" מווירוסים,שמעת על משהו שהתקין לינוקס בגלל שהוא פוחד מווירוסים?
  ניצחון שלא נותן כלום.

  אני התכוונתי שאפל שולטת בכל האפליקציות שאפשר להוריד,לטוב ולרע.

  eric-הפריצה הוכרה כחוקית,אני מסכים שזה לא כ"כ בסדר לפרגן להאקרים שעשו את זה כי הם "לקחו אם החוק בידיים" וכשמשהו קונה את האייפון הוא צריך לדעת את ההשלכות של המערכת הפעלה.
  בסה"כ זה פתח למשתמשים את כל הפונקציות של המכשיר,ומי שעושה את זה מצדי הוא בסדר גמור (אחרי שזה חוקי,כמובן).

  זה שמשהו מקבל blue screen זה לא נעים,אם כי זה קורה בד"כ מדרייברים בעייתיים/ספק כוח ג'נרי/זיכרון פגום וכ"ו-לא מה"אפליקציות" (התוכנות).

 27. eric מאת eric:

  כמו שאמרתי(או שאולי לא אמרתי, אין לי כח לקרוא את כל מה שכתבתי:) בסופו של דבר זה מוצר שקניתי ומותר לי לעשות איתו מה שאני רוצה(שוב זאת דעתי כמובן ואני לא נכנס לצד המשפטי כי אני בור בנושא) אבל שורה תחתונה ההיתממות מצד אנשים פשוט לא מובנת לי כאשר אף אחד לא הכריח אותי לקנות מוצר מסויים.

  אני חייב לומר בקשר לBLUE SCREEN שזה לא כך נכון ובהחלט יכול לקרות שתוכנה גרמה לכך אבל לא באמת משנה כי אתה יודע שהכוונה שלי היא לכל HICCUP שהמחשב סובל ממנו, לדוגמא אני לא יכולתי לשחק בסטארקראפט כמעט שבוע שלם בגלל שהUPDATER שלהם לא עבד לי על המחשב פתאום(וכל מה שמותקן על המחשב הוא תוכנת DAW והמשחק היחיד הזה) ולמזלי מישהו מהפורום של ויגיימס הצליח לעזור לי אבל מה אם אני לא בן אדם שיודע לחפור כמו שצריך עם GOOGLE או שאני לא משתתף קבוע באיזה פורום? אני בתור מישהו שלא בור גמור במחשבים לא חושב שאני אקנה אי פעם משחק כלשהו למחשב עכשיו, אולי רק אם זה דרך סטים כי הבנתי ששם יש פחות בעיות(והאמת שגם זה סוג של מערכת סגורה)

 28. menas מאת menas:

  1)זה אחד המשפטים הכי מטומטמים שאי פעם קראתי:
  "בסופו של דבר זה מוצר שקניתי ומותר לי לעשות איתו מה שאני רוצה(שוב זאת דעתי כמובן ואני לא נכנס לצד המשפטי כי אני בור בנושא)".
  איך אמר איינשטיין-קל יותר לפרק אטום מאשר לפרק דעה קדומה".

  2)לא אמרתי שזה לא אפשרי,אמרתי שזה בד"כ לא קורה ממשחקים.

  3)בשביל שטויות כאלה יש את HWZONE :).

 29. eric מאת eric:

  תהיה בריא, לא הבנתי מילה מהפוסט הזה שלך.
  מה מטומטם? שמותר לי לעשות כל העולה על רוחי עם מוצר שרכשתי?
  מי אמר שקריסה של מחשב קורה ממשחקים? הוא קורה משלל סיבות, וזה יכול להיות סתם קבצים או דרייברים, תוכנה שעושה קונפליקט או סתם בעיה בחומרה כי הRAM זז קצת בפעם האחרונה שסתם המחשב הוזז ממקום למקום, בכל אופן לא עקרוני, אם אתה רוצה להאמין שמערכת פתוחה לא משאירה פתח לשלל בעיות שמערכת סגורה מעלימה אז לבריאות

 30. גיימפאד » היום בו ה-PSN מת מאת גיימפאד » היום בו ה-PSN מת:

  […] לא התייבש הדיו הדיגיטלי מהסיפור של הפריצה האחרונה והמשפט של ג'ורג' הוץ, לבעלי ה-PS3 שלחלקם נמחקו סטטיסטיקות מהחשבון בקושי היה […]

הוספת תגובה


התחבר RSS תגובות RSS פוסטים
WP Theme & Icons by N.Design Studio
התאמה לעברית: We CMS