סיכום העשור: אז איך מסכמים עשור?

עופר שוורץ| מטא,סיכום עשור הוספת תגובה

ברוכים הבאים לסיכום העשור הראשון של גיימפאד! כלומר, הסיכום הראשון. הבלוג קיים מאז 2007, אז זה העשור השני או ה-1.3, תלוי איך אתם סופרים. בכל מקרה, זו הפעם הראשונה שבה נגמר עשור קלנדרי שלם שבו גיימפאד היה קיים. עשור! זה הרבה זמן. למקרה שלא שמתם לב.

סיכום שנה זה קל. וכשאני אומר "קל" אני מתכוון לא קל בכלל, אבל לפחות יש לנו פורמט מסודר ומוכח. בדיוק ראיתם אותו בפעולה. לסיכום עשור? אין פורמט וגם אין ניסיון קודם. אז בואו ניקח רגע וננסה להבין איך בכלל עושים כזה דבר.

בתמונה: Mass Effect 2, משחק שיצא לפני עשור

הדבר הראשון שחשבתי עליו הוא הדבר המתבקש: לסכם את סיכומי השנה. זה פשוט. זה בהחלט עונה להגדרה של סיכום עשור. הדבר השני שחשבתי, מיד אחרי זה, הוא ההיפך. האם זה בכלל מעניין? או נחוץ? כל סיכומי השנה עדיין נמצאים פה בבלוג, למי שרוצה לקרוא אותם. חלקכם כבר קראתם אותם. הם מכילים הרבה משחקים שאין שום סיבה לדבר עליהם היום, או דברים רגעיים, או– בעצם, רגע, כל העשור האחרון עדיין נמצא פה בבלוג! פשוט תקראו את 900 הפוסטים האלה וסגרנו עניין.

אז כן, קו המחשבה הזה מהר מאוד התברר כלא מועיל. כל הכבוד לי. הצלחתי להגיע למסקנה המפתיעה שסיכום העשור צריך לסכם את העשור. אבל בדרך למדנו משהו חשוב – בניגוד לסיכום שנה, הפעם אפשר להסתכל בפרספקטיבה יותר רחבה, ולהתמקד בדברים שעדיין מעניינים. למשל:

 • משחקים שעשו לנו את העשור, או כאלה שאנחנו חושבים שמי שפספס/שכח את סיכומי השנה צריך להכיר
 • דברים שמעניין להסתכל עליהם בהקשר של הזמן שעבר, בין אם זה נוסטלגיה או התיישנות
 • פוסטים שאהבנו במיוחד ואולי גם אתם תרצו לקרוא (או לקרוא שוב)

יש לי כבר רעיונות לכמה פוסטים. ומי יודע, אולי גם חברי בלוג אחרים יצטרפו. אני לא מבטיח שזה יקרה מהר, אבל מה זה כמה שבועות או אפילו חודשים לעומת 10 שנים? אז watch this space.

וזה משאיר רק שאלה אחת: למה לעזאזל בכלל טרחתי לכתוב את כל זה? ועוד לפרסם בבלוג? ובכן, כי אתם מוזמנים לעזור! אם יש לכם רעיונות לפוסטים שתשמחו לראות, או דברים ספציפיים שפשוט חייבים להזכיר, שתפו אותנו! אני מבטיח לפחות לקרוא את כל התגובות, גם אם לא יסתדר בסוף להשתמש ברעיונות האלה.

הפוסט הראשון יעלה ממש בקרוב. בינתיים, עשור שמח!

3 תגובות ל “סיכום העשור: אז איך מסכמים עשור?”

 1. Tomer מאת Tomer:

  רשימת 10 המשחקים הטובים ביותר בעשור הנוכחי שכל אחד שיחק. בנאלי אבל כנראה הכי ממצה. ותחזית של כל אחד לאן התעשיה הולכת …

  אה ולאן נעלם דומיניון ?!

 2. עידן זיירמן מאת עידן זיירמן:

  רגע, דומיניון נעלם לאנשהו?

  ניסיתי להכין רשימה של מה שמבחינתי היו ״משחקי העשור״. לא בהכרח המשחקים הכי *טובים*, אבל בהחלט הכי משמעותי, לפחות מבחינתי. יצא לי 30. (מס׳ כזה הוא יותר מעניין, לדעתי, כי אם זה יהיה 10 אז באותה מידה אתה באמת יכול לקרוא את כל סיכומי השנה שלי). יכול להיות שאני גם אפרסם את זה. 🙂

 3. פז מאת פז:

  אני חושב שלכתוב על מגמות כאלו ואחרות בעולם משחקי הוידאו יכול להיות משהו מעניין ומועיל לסיכום עשור ואז תוכלו לעבור עליהם בקצרה בגיימפוד.
  מגמות שאני שמתי לב או לפחות הרגשתי שקיימות: עליית פופולאריות של משחקי האינדי, התבססות פופולאריות ה-DLC והנטייה לשחרר משחקים לא גמורים וכיוצא מזה גם ה-Early Access שתפס תאוצה בעשור הזה. אפשר לדבר גם על משחקי Kickstarter, על VR שתפס תאוצה(אם כי עם כמות הפעמים שדיברתם על VR בגיימפוד אני בטוח שכל המאזינים מעודכנים בזה לול), על loot boxes והתפיסה של משחקים יפניים במערב שנעשתה לדעתי חזק יותר מתמיד, שכן מעבר לכניסה למיינסטרים כמו של משחקים כמו של פרסונה 5 וסולזבורן, כמות הרבה יותר גדולה של משחקים זוכה לתרגום לעומת פעם, שרק כותרים מאוד גדולים קיבלו תרגום.
  אולי גם שווה להתייחס לגיימינג כפורמט של אומנות, כי הוא התחיל להיתפס ככזה בעשור הזה. דוגמה מושלמת לכך הוא Journey שסוקר פה 🙂

הוספת תגובה


התחבר RSS תגובות RSS פוסטים
WP Theme & Icons by N.Design Studio
התאמה לעברית: We CMS