Bejeweled 3: הביקורת

עופר שוורץ| ביקורת הוספת תגובה

אז Bejeweled 3 יצא לפני כמה ימים, והיום הצלחתי סוף סוף להפסיק לשחק בו לזמן מספיק ארוך כדי לכתוב ביקורת (טוב, האמת שאני קצת מגזים. כן עצרתי את כתיבת הביקורת באמצע כדי לשחק עוד קצת). אני יוצא מנקודת הנחה שאתם חיים על כדור הארץ ולכן יודעים מה זה Bejeweled, אבל לצורך שלמות הביקורת: ביג'ולד הוא משחק שבו אתם מזיזים יהלומים צבעוניים כדי ליצור שורות של יהלומים באותו צבע. זהו, באמת שאין שם יותר מזה. אז שאלה מתבקשת היא – כמה כבר אפשר לחדש במשחק כזה? התשובה: מסתבר שהרבה.

יהלומי כוכב מאוזנים (ומאונכים)PopCap ממש השקיעו במשחק החדש, ושיפרו המון דברים שבכלל לא חשבתי שאפשר לשפר. האמת שרוב החידושים האלה כבר היו ב-Bejeweled Blitz, אבל פה הם נמצאים במשחק מלא עם המון מצבי משחק מעניינים ונפלאים. הם מאוד עוזרים לעשות את המשחק יותר כיפי ומתגמל – למשל ה-Star Gems (משמאל) שמופיעים כשעושים שתי שורות מצטלבות ביחד בצורת L או T או ווטאבר – אבל אלה מצבי המשחק החדשים שבאמת נותנים למשחק זכות קיום.

מעבר למצב הקלאסי הישן וה-, אממ, האמת שלדעתי הוא לא באמת טוב, אבל הוא בהחלט ישן ובהחלט קלאסי, יש 3 מצבים בסיסיים ועוד ארבעה "סודיים" (לא באמת סודיים):

 • מצב ה"זן" הוא מצב שאי אפשר להיפסל בו, ונועד כביכול להרגיע. לצורך כך, המשחק מספק לכם כל מיני דברים כמו קולות רקע מרגיעים, משהו שאמור להסדיר את קצב הנשימה שלכם, ועוד כל מיני שטויות כאלה שלדעתי בעיקר הופכות את המשחק להזוי, אבל מי יודע.
 • מצב Lightning, שהוא בעצם Bejeweled Blitz עם טוויסט קטן: יש לכם בדיוק דקה למשחק, אבל במהלך המשחק מופיעים "יהלומי זמן", ששווים 5 או 10 שניות, וברגע שהזמן נגמר, כל השניות שאספתם מתווספות לשעון, ומתחילה ספירה חדשה שבה מקבלים יותר נקודות.
 • מצב Quest, שמכיל כל מיני משחקונים קטנים ומאוד נחמדים שחוזרים על עצמם ברמות קושי עולות. ארבעה מתוך המשחקונים האלה הם בעצם ארבעת המצבים הסודיים, וחלק מהשאר הם גם משחקים נחמדים שלדעתי ממש חבל פוקר בלי הימורים. על מה עוד המטורפים האלה יחשבו?שאי אפשר לשחק אותם בפני עצמם, למשל Balance (בתמונה למעלה) שבו צריך לשמור על איזון (במובן הפיזיקלי של המילה) בין כמות היהלומים הכחולים והאדומים שמורידים מהלוח.
 • מבין המצבים הסודיים, היחיד ששווה אזכור לדעתי הוא מצב הפוקר, שבו צריך ליצור ידיים של פוקר מהצבעים שמתאימים. זה יוצר סגנון משחק שונה לגמרי שדורש סוג אחר של חשיבה, וזה גיוון מעניין. גם שאר המצבים הסודיים הם מגוונים ונחמדים, אבל לטעמי פחות מעניינים מהמצבים הבסיסיים.

אבל כל השינויים, החידושים והגיוונים מתגמדים לעומת העובדה שאפשר להזיז יהלומים לפני שהמסך מתייצב. זה משנה לחלוטין את הקצב של המשחק, במיוחד במצבים המתוזמנים, ובצורה עוד יותר קיצונית ב-Lightning, שבו אם עושים הרבה התאמות במהירות גבוהה נכנסים למצב של Blazing Speed, שבו במשך כמה שניות כל יהלום שאתם מתאימים מתפוצץ ועושה הרבה בלגן במסך. ולא צריך לחכות שכל הבלגן יסתדר, כי אפשר להזיז יהלומים לפני שהמסך מתייצב!

The speed, it is blazingאני רוצה להתעכב עוד קצת על Lightning, כי מצד אחד הוא המצב החביב עלי, ומצד שני הוא מעצבן אותי. ב-Bejeweled 2 הייתי משחק בעיקר במשחק המתוזמן, ובעוד ש-Lightning הרבה יותר מעניין, זורם ואינטנסיבי, הוא גם הרבה פחות סלחני, מה שיכול לבאס לפעמים. כל היסוס קטן של כמה שניות יכול לפגוע משמעותית במשחק, ומעבר לזה יש את המצבים שפשוט אין הרבה מה לעשות על הלוח, ואין ברירה אלא לחכות בכל זאת שהכל יתייצב לפני שממשיכים, מה שעולה שניות יקרות. אבל מה שבאמת מעצבן אותי הוא שאין שום שליטה על מתי ואיך יופיעו יהלומי זמן. היו כמה משחקים שהלך לי ממש טוב, אבל לא הופיע אף יהלום זמן, אז נגמר לי המשחק ממש מהר. וזה דבר שפשוט לא צריך לקרות, ולדעתי היה יכול להימנע בקלות.

אה, כן, ויש גם Achievements (בשפת פופקאפ: Badges), אבל לאיזה משחק אין כאלה בימינו.

בסופו של דבר, אם אתם אוהבים את Bejeweled, תאהבו גם את המשחק החדש. אם שיחקתם בעבר בעיקר במצב הקלאסי, כנראה שההבדלים לא מצדיקים שדרוג; כך או כך, שום דבר לדעתי לא מצדיק לשלם $20 על משחק כזה, במיוחד אם כבר יש לכם את Bejeweled 2. אבל אם הוא יימכר ב-$10 באיזה מבצע איפשהו, הוא בהחלט שווה את זה.

8 תגובות ל “Bejeweled 3: הביקורת”

 1. בני מאת בני:

  חבל שלא הזכרת את המצבים החדשים, כמו הפרפרים או החפירות, ששניהם דורשים שילוב אחר חשיבה ומהירות (וקצת סדיזם, איך אני בדיוק מציל את הפרפרים מהעכביש אם אני מחשמל אותם?).

  דווקא האלמנט שמאפשר להזיז את הקוביות מפריע לי, אבל זה כנראה כי אני לא רגיל אליו. בכל אופן, יוחזר מצב ACTION לאלתר.

 2. עופר שוורץ מאת עופר שוורץ:

  נכון, שאר המצבים (כפי שציינתי) הם מגוונים ונחמדים, אבל לא באמת מוסיפים הרבה מעבר למשחק הבסיסי. הפוקר, לעומת זאת, משנה את המשחק לחלוטין ולכן לדעתי היה שווה אזכור.

 3. menas מאת menas:

  האם אני הבנאדם היחיד שחסין מפני כוחו של Bejeweled?
  המשחק הזה משעמם אותי בטרוף… לא מבין איך אנשים מתמכרים לזה.

 4. עידן זיירמן מאת עידן זיירמן:

  אני גם אף פעם לא התרגשתי מ- Bejeweled.

  אני לא יודע למה. אני לא בטוח למה Zuma כל כך ממכר אותי, ו- Bejeweled הוא מקסימום "בסדר כזה". אני חושב שזה בגלל ש- Bejeweled כל הזמן יוצר אצלי תחושה שהוא משחק של מזל, בניגוד ל- Zuma שיוצר אצלי תחושה שהוא משחק של "Skill" (אני יודע ש- Bejeweled הוא בהחלט משחק של "Skill", וההוכחה לזה היא כנראה האנשים שמנצחים אותי באופן מאוד קונסיסטנטי… אבל התחושה שלי תמיד היא שאני מפסיד או מנצח בו בגלל סיבות שלא קשורות לכמה טוב שיחקתי, וזה מדכא)

 5. menas מאת menas:

  מסכים אם כל מילה-אם כי Bejeweled מרגיש לי יותר חוזר על עמו יותר מדי ולכן אני לא נהנה ממנו.

 6. MegaGuy מאת MegaGuy:

  זה רק אני או שהם שכרו את הכרוז של מורטל קומבאט כדי להכריז על הבונוסים?

 7. עופר שוורץ מאת עופר שוורץ:

  תכלס. FATALITY!

 8. Alon מאת Alon:

  20 דולר בישביל משחק כזה?
  ממש גניבה!

הוספת תגובה


התחבר RSS תגובות RSS פוסטים
WP Theme & Icons by N.Design Studio
התאמה לעברית: We CMS